„Kulinarny świat przestrzenią sukcesu dziecka z niepełnosprawnością”

Zarząd Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” wspólnie z Grupą nieformalną w składzie: Katarzyna Petry, Aleksandra Matwij i Aneta Stec realizuje kolejną inicjatywę, tym razem w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”

Cel projektu

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni dla uczniów niepełnosprawnych w postaci pracowni gospodarstwa domowego, w której nasi uczniowie zdobędą nowe umiejętności: rozumienie i umiejętność zastosowania w praktyce przepisów kulinarnych, samodzielne przygotowywanie prostych posiłków i potraw, pieczenie, gotowanie, obsługiwanie podstawowych sprzętów AGD wykorzystywanych w życiu codziennym, nakrywanie do stołu, estetyczne spożywanie posiłków. W ramach inicjatywy chcemy też, aby nasi uczniowie z niepełnosprawnością potrafili w pełni korzystać z lokalów gastronomicznych takich jak: pizzeria, restauracja, kawiarnia itp. Cel ten chcemy realizować poprzez wyjścia do wyżej wymienionych miejsc, ponieważ tylko w ten sposób uczniowie nauczą się samodzielnie czytać karty menu, świadomie dokonywać wyborów, składać zamówienia, estetycznie spożywać zamówiony posiłek, prawidłowo dokonywać płatności oraz odpowiednio zachowywać się w tego typu miejscach. Pracownia gospodarstwa domowego oraz uczestnictwo w wyjściach do lokali gastronomicznych są też doskonałym miejscem na integrację dzieci niepełnosprawnych z ich rówieśnikami, osobami dorosłymi, są miejscem radości i wspólnych pomysłów kulinarnych. Działania wynikające z projektu zapobiegną również wykluczeniu społecznemu naszych uczniów z niepełnosprawnością, zaowocują większą pewnością siebie, wiarą we własne siły, motywacją do aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności.

I część projektu

Pierwsza część projektu zakładała przygotowanie specjalnego pomieszczenia gospodarczego, które 4 września zostało uroczyście otwarte przez Burmistrza Miasta Waldemara Palucha, Panią Dyrektor Ewę Leniar oraz dwóch przedstawicieli społeczności uczniowskiej. W otwarciu uczestniczyła również Pani Prezes Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” Magdalena Makowska oraz rodzice i nauczyciele.

 Pierwsze doświadczenia

Mając oficjalnie otwarte miejsce mogliśmy przejść do kolejnych działań związanych z realizacją projektu – czyli do wspólnego, twórczego kucharzenia. Każda z grup uczestniczących w projekcie, w pierwszych tygodniach września, zapoznała się z obowiązującym regulaminem korzystania z pomieszczenia gospodarstwa domowego oraz z zasadami BHP. Oczywiście wszyscy zapoznali się również ze wyposażeniem naszej kuchni oraz instrukcjami obsługi poszczególnego sprzętu AGD. Po wszystkich „formalnościach” po szkole zaczęły rozprzestrzeniać się cudowne zapachy wydobywające się zza drzwi naszej szkolnej pracowni kuchennej. Oznaczać to mogło tylko jedno – uczniowie rozpoczęli realizować się jako mali kucharze piekąc ciasteczka owsiane i czekoladowe, muffinki, robiąc gofry…. Zabawy przy tym było sporo . Najbardziej cieszył efekt końcowy pracy, który można było skonsumować ze smakiem, zresztą, chętnych do kosztowania tych smakołyków nie brakowało. Co najważniejsze- każdemu smakowały!!! A to dopiero początek kulinarnego szaleństwa!!!!!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zarówno z początków powstawania pomieszczenia gospodarczego jak i już samych działań kulinarnych.

Podziękowanie

Pragniemy również podziękować za bezinteresowną dobroć serca osobom, które pomogły nam w stworzeniu tego kulinarnego miejsca ofiarując swój czas, swoje siły i zasoby niezbędne do funkcjonowania tego miejsca – oto oni: Renata i Maciej Kasieczka, Marek Stec, Tomek Marciak, Piotr Kędzior, Dawid Matwij, Iwo Matwij, Andrzej i Edyta Dutkiewicz, Pan Piotrowski, Mariusz i Lidia Matuła, Ewa Mroczka, Mariusz i Piotr Nahorniak.